УКРАИНСКИЙ МАРШРУТ

Українських маршрутів по Таврії можна було запропонувати не один. Окремий маршрут – це пам’ятки козацької доби – Кам’янська Січ, Олешківська Січ, хрест на могилі кошового отамана Костя Гордієнко, дерев’яна церква у Бериславі тощо. Проте ці об’єкти і так добре відомі. Окремий маршрут – це українська мартірологія Голодомору і сталінських репресій. Окремий маршрут – це подорож по населенних пунктах Херсонщини та Миколаївщини, куди було депортовано населення цілих сіл з Західної України. На цьому маршруті можна не тільки оглянути об’єкти, а й поспілкуватися з потомками переселенців. Наразі ми вирішили зупинитися на херсонському маршруті, пов’язаному з буремним початком ХХ століття. Саме цей період дуже довго представлявся дуже однобоко як в підручниках з історії, так і в науковій літературі. Проте українське життя Херсону на початку минулого століття було одним з найбільш активних.

 

Дементій Білий, Микола Гоманюк

01

Площа Свободи

 

1/1

16 квітня 1917 р. за старим стилем з цієї площі розпочалася перша в Херсоні українська національна маніфестація, в якій взяли участь близько 25 тисяч городян, представників навколишніх сіл, солдатів Херсонського гарнізону.

 

02

Міський парк

 

1/1

20-21 липня 1918 р. за старим стилем у парку відбулося перше в Херсоні українське народне свято – благодійний "Сорочинський ярмарок", яке було влаштоване українськими просвітницькими організаціями. Вилучені кошти пішли на розвиток української культури.

 

03

Палац дитячої та юнацької творчості

 

1/2

В цьому будинку 30 листопада – 2 грудня 1917 р. (за старим стилем) відбувся Губерніальний з’їзд представників рад, земств, місцевих самоврядувань Херсонщини. В роботі з’їзду взяло участь 329 делегатів, які ухвалили, що “Херсонщина є невід’ємною частиною Української народної республіки, а найвищою владою в Україні є до українських установчих зборів Центральна Рада і Генеральний секретаріат". За цю резолюцію проголосувало 326 делегатів і 3 делегати утрималися.

 

У 1920 р. у цьому будинку також працював видатний український драматург Микола Куліш.

 

04

Управління культури Херсонської обласної державної адміністрації

 

1/1

 В цьому будинку у 1918 р. був відкритий один з перших у Херсоні дитячих садків з українською мовою спілкування. До садка приймалися діти від 6 до 9 років, з якими безкоштовно займалися за педагогічними системами Фребеля та Монтесорі.

 

05

Будинок по вулиці Потьомкінська

 

1/1

У січні 1918 р. це був Український народний будинок, в якому розташувалися Херсонське товариство "Просвіта", видавниче товариство "Українська книгарня", товариство "Вільне козацтво", "Українська революційна рада", редакція української газети "Дніпро", інші українські громадські організації. У січні 1918 р. товариством "Українська книгарня" тут було підготовлено до видання "Кобзар" Тараса Шевченка та перше на Херсонщині "Євангеліє" українською мовою.

 

06

Будинок

по вул. Українська

 

1/1

В будинку на цьому місці мешкав Андрій Михайлович Грабенко (Конощенко) (1857–1932), український фольклорист-музикознавець і художник-аматор, громадський діяч, голова Херсонської губернської народної управи (1918– 1919), засновник Херсонської української громади, активний член гуртка О. Русова, Товариства «Українська Хата» та «Просвіти».

 

07

Художній музей імені Шовкуненка

 

1/1

Біля музею знаходився будинок, в якому з квітня 1868 року протягом півтора року працював видатний український драматург Іван Карпенко-Карий (Тобілевич).

08

Морський коледж

 

1/1

Випускником училища був український державний й політичний діяч, полковник армії УНР Володимир Іванович Кедровський (1890 – 1970)

 
 

09

Костел

 

1/1

У приміщенні костелу 28 квітня 1918 р. за старим стилем відбулося перше в Херсоні церковне служіння українською мовою. Його провів греко-уніатський священик о. Бачинський.

 

10

Гімназія Марченко

 

1/1

(провул. Дори Любарської). У будинку гімназії Марченко у 1917 році читав лекції історик запорозького козацтва Дмитро Яворницький.

11

Обласний палац культури

 

1/1

Тут з січня 1918 – до початку 1920-х рр. розташовувся Український національний театр ім. Тараса Шевченка, режисером якого був І.Л.Сагатовський (1882-1951). В театрі працювали відомі актори – народна артистка УСРР Оксана Петрусенко (1900-1940), народний артист СРСР Юрій Шумський (1887-1954), народний артист СРСР Амвросій Бучма (1891-1957), заслужена артистка УРСР Валентина Варецька (1900-1981), відомі українські актори Іван Антонович Селюк, Катерина Людвиківна Лучицька (1889-1971) та інші. Тут у 1913 р. гастролювали видатні українські актори М.Заньковецька та М.Садовський. А 6 січня 1918 р. за старим стилем тут відбулися установчі збори Херсонського товариства "Просвіта", яке очолив відомий громадський діяч, засновник українського кооперативного руху на Херсонщині Іван Микитович Челюк (1878 – 1937). До товариства увійшла відомі українські громадські діячі відомий український письменник, педагог Микола Чернявський, голова Херсонської губернської народної управи Андрій Грабенко, лікар Сергій Шульгін та інші

 
 

12

Обласна бібліотека імені Олеся Гончара

 

1/1

В бібліотеці зберігаються випуски газети Вісник Української Хати у Херсоні

 

13

Державний архів Херсонської області

 

1/1

В Архіві зберігаються архівні документи українських установ, справи репресованих українських письменників та культурних діячів.

 

© 2018 «Шлях крізь культури». Сайт создан ЦКР Тотем на базе Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now
07